СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Світ про Україну”


Росія провела на Донбасі повзучу гібридну анексію

9 вересня 2016 р. | Автор/джерело: Вікторія Власенко, DW
 25132

Росія несе пряму юридичну відповідальність за кричущі порушення прав людини на українських окупованих територіях і повинна відповідати за це в європейському суді, наголошується в проекті резолюції ПАРЄ.

Правовий комітет Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) ухвалив цього тижня проект доповіді "Засоби правового захисту від порушень прав людини на українських територіях, що перебувають поза контролем української влади". Автором документу є німецька депутатка Марілуізе Бек (Альянс лібералів і демократів за Європи). Проект резолюції був схвалений членами комітету одноголосно. Його буде винесено на розгляд депутатів ПАРЄ під час осінньої сесії асамблеї, яка розпочнеться у Страсбурзі 10 жовтня.

Хто контролює, той і відповідає

У проекті резолюції ПАРЄ висловлює глибоке занепокоєння станом прав людини в Криму та на території так званих "ЛНР" та "ДНР". У тексті вказується на те, що самопроголошені республіки на Донбасі, "створені, підтримувані та посилено контрольовані Російською Федерацією, не є легітимними згідно з українським та міжнародним правом". Це стосується їхніх "інституцій", зокрема "судів". У документі наголошується, що саме Росія, яка фактично контролює ці території, несе відповідальність за захист тих людей, котрі там проживають. "Тому Росія повинна гарантувати дотримання прав людини для всіх жителів Криму та "ЛНР" і "ДНР", - говориться в проекті резолюції.

ПАРЄ позитивно оцінює той факт, що Київ почав "судові переслідування осіб, які скоїли воєнні злочини" і які перебували у лавах "проурядових сил", проте наголошують, що українська влада "ще не надала міжнародним спостерігачам доступу до всіх місць позбавлення волі, особливо тих, які перебувають під юрисдикцією СБУ".

Вибори на Донбасі неможливі

Щодо проведення виборів на окупованому Донбасі, то в проекті резолюції робиться однозначний висновок: поки в "ДНР" та "ЛНР" пануватимуть "безкарність, залякування, відсутність безпеки та свободи висловлювань, вільні та чесні вибори у цьому регіоні неможливі".

У висновках проекту резолюції ПАРЄ закликає російську владу "припинити репресії проти осіб, які підтримують українську владу" та відновити верховенство права на сході України. А також забезпечити захист фундаментальних прав усіх жителів "ДНР" і "ЛНР", "використовуючи свій вплив на владу, яка де факто панує на Донбасі". А Києву ПАРЄ наполегливо радить "полегшити щоденне життя жителів окупованих територій та переміщених осіб", вирішивши питання з виплатою їм пенсій та доступу до правосуддя на територіях, підконтрольних уряду.

Захід не хоче помічати?

У пояснювальній частині проекту резолюції доповідачка змальовує своє враження від ситуації із порушенням прав людини в Криму та на Донбасі, яке склалося у неї не лише після ознайомлення зі звітами відповідних міжнародних неурядових організації, а й після особистих візитів в Україну. Серед цих порушень - позасудові страти, зникнення людей, катування, нелюдське поводження, незаконні ув’язнення та обмеження свободи висловлювання. Вона називає цю ситуацію "доволі гнітючою".

"Проте, на мою думку, не менше гнітючим є й те, що всі ці резонансні звіти сотень неупереджених спостерігачів, які мали належні міжнародні повноваження, справили такий незначний вплив на громадську думку та політику Заходу. Отже ми не хоче знати, що відбувається насправді, щоб продовжувати нічого не робити?", - ставить риторичне запитання доповідачка.

Доповідачка переконана, що амністія, про яку говориться у мінських угодах, не повинна стати юридичною шпаринкою, через яку особи, котрі здійснили серйозні порушення прав людини та міжнародні злочини на Донбасі, зможуть уникнути безкарності. "На мою думку, справжні примирення та довготривалий мир вимагає справедливості для жертв конфлікту", - вважає Бек.

"Повзуча гібридна анексія"

Доповідачка ПАРЄ вважає, що єдиним правовим захистом для жителів окупованих українських територій є звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Вона нагадує, що ЄСПЛ вже розглядав позови жителів Придністров’я, фактично окупованого Росією, проти РФ, Нагорного Карабаху (Азербайджан), окупованого Вірменією та інших. Але якщо у питанні з Україною окупація Криму Росією із застосуванням збройних сил РФ ні в кого не викликає сумніву і визнана самим Кремлем, то свою присутність на Донбасі офіційна Москва заперечує.

Проте доповідачка ПАРЄ вважає, що для юрисдикції ЄСПЛ, "немає значення, чи Росія насадила свою військова владу через відкрите розміщення збройних сил чи через "гібридну війну", використовуючи "волонтерів", "солдатів у відпустках, оснащених сучасною потужною військовою технікою".

Бек наголошує, що вона особисто не має сумнівів з приводу того, що "збройні групи" на Донбасі, а отже й території, де діють ці групи, контролюються Росією. Вона також зауважила, що під час своїх візитів в Україну, вона "зустріла стільки багато доказів на користь цієї залежності", що це дало їй підстави говорити, що Росія провела на Донбасі "повзучу гібридну анексію".

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі