СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Світ про Україну”


Чи стала за рік Одеса “вітриною реформ”?

30 травня 2016 р. | Автор/джерело: Анастасія Магазова, DW
 22390

Наприкінці травня минає рік від моменту призначення Міхеіла Саакашвілі на посаду губернатора Одеської області. Чи вдалося йому за цей час провести у регіоні відчутні реформи?

Коли 30 травня 2015 року Петро Порошенко призначив Міхеіла Саакашвілі губернатором Одещини, цю новину в Україні сприйняли з ентузіазмом, адже риторика екс-президента Грузії відповідала запитам українського суспільства. Самим одеситам він пообіцяв зробити їхнє місто "вітриною реформ" в Україні.

Минув рік, і все більше експертів доходять висновку, що реальні зміни у регіоні досі невідчутні, а політичне протистояння в області тільки відтягує процес реформування.

Заступивши на нову посаду, Саакашвілі відразу ж окреслив свої першочергові завдання - тотальну боротьбу з корупцією та контрабандою у регіоні, а також встановлення прозорості роботи фінансових структур. Окремим пунктом була боротьба з проросійськими силами, які, на думку губернатора, постійно намагалися дестабілізувати область. Ці завдання були надзвичайно складними, адже нелегальні бізнес-схеми розвивалися на Одещині роками.

Саакашвілі та його команда

Для втілення своїх планів Саакашвілі зібрав власну команду реформаторів. Спершу ключові посади у ній обійняли молоді та проєвропейськи налаштовані люди, проте за рік у складі цієї команди відбулися значні зміни. Давід Сакварелідзе мав боротися з корупцією на посаді прокурора Одеської області, проте у березні 2016 року був звільнений через скандал у Генеральній прокураторі. Олександру Боровику доручили займатися пошуком міжнародних інвестицій для області, згодом він балотувався на посаду мера Одеси, проте програв чинному меру Геннадію Труханову. На початку травня цього року він подав у відставку та став позаштатним радником Саакашвілі.

Така ж доля спіткала й іншого члена команди губернатора - Марію Гайдар. В Одеській обласній адміністрації вона опікувалася питаннями медичного та соціального захисту. У травні вона так само подала у відставку, але залишилася радником губернатора.

Єдиною з "зірок" Саакашвілі, яка досі залишається на своїй посаді, є Юлія Марушевська. Активістка Євромайдану спочатку була заступником голови обласної адміністрації, а згодом очолила одеську митницю. Наразі робота митниці, за відгуками місцевих активістів та бізнесненів, почала налагоджуватися, а рівень корупції у портах значно знизився.

Що ж було зроблено?

Одним з найвідчутніших зрушень від адміністрації Саакашвілі місцеві жителі називають відкриття центру надання адміністративних послуг, де люди можуть отримати паспорт або зареєструвати бизнес чи нерухомість, минаючи корумпованих чиновників. "Я дуже довго відтягувала процес отримування документів, адже мене лякав похід до державних установ – це завжди черги та вимагання грошей для швидкого віришення питання. А в центрі все функціонує так, що ти чекаєш в електронній черзі, а потім тобі кваліфіковано допомагають. Я вирішила своє питання за дуже короткий термін. Особливо такий центр важливий для літніх людей", - розповіла одеситка Наталя, яка скористалася послугами нової установи. Проте центр досі не функціюнує належним чином через конфлікт між обласною та міською адміністраціями, адже остання не прийняла відповідні рішення щодо його фінансування.

Також важливою ініціативою Саакашвілі є анонсоване будівництво міжнародної траси Одеса-Рені, яку називають "дорогою до Євросоюзу". Робота над цим проектом має розпочатися найближчим часом, проте, знову ж таки, гальмується через конфлікт щодо остаточного джерела фінансування.

Однією з головних причин таких повільних зрушень за рік, що минув, Саакашвілі називав перепони з боку екс-прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, а також спротив місцевих кланів. Експерти ж називають ще одну причину - занадто емоційну поведінку самого губернатора, а також політичний конфлікт в області. "Цей час він здебільшого провів за піаром, роз’їздами та інтерв’ю закордонній пресі. Друга половина року майже вся пішла на антикорупційні форуми у містах України. Якщо проаналізувати обіцяне та результат, то перевага буде не на стороні губернатора. Та попри все це, рівень його підтримки у регіоні залишається дуже високим, і люди продовжують вірити у грузинcько-одеське диво", - каже місцева журналістка Ірина Кипоренко.

Протистояння, що гальмує реформи

Політична криза у регіоні поглибилась восени 2015 року, коли кандидат на посаду мера Одеси з команди Саакашвілі, Олександр Боровик, програв вибори чинному мерові Геннадію Труханову. Навесні ж публічний конфлікт між мером та губернатором загострився. Після публікації серед "панамських документах" даних про офшорні компанії Труханова одеські активісти розгорнули "АнтиТруханівський майдан", але наметове містечко біля мерії намагалися розігнати невідомі люди. Все це також впливає на гальмування реформ, адже Саакашвілі та Труханов мають протилежні погляди на багато питань.
Одесити сприймають це протистояння виключно як політчне. "Було би більше результату від обіцянок Саакашвілі, якби він дбав про справу, а не емоційну риторику", - коментує ситуацію одеський активіст “ДемАльянсу” Павло Поламарчук.

Попри повільні реформи в Одеській області загальноукраїнський рейтинг Саакашвілі досі залишається дуже високим. Згідно з даними лютневого опитування Інституту Горшеніна, якби в Україні відбулися позачергові парламентські вибори, то потенційна політічна сила одеського губернатора посіла би друге місце. Самим же одеситам не хотілося би, щоб їхнє місто стало лише проміжної ланкою без значних досягнень у наступній політичний кар’єрі екс-президента Грузії. "Попри затягування, Саакашвілі залишається надією одеситів на зміни та реформи. Хоча, зрозуміло, що його амбіції йдуть далеко за межі області", - поділилася з DW настроями у місті одеситка Ірина.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі