СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Економіка та фінанси”


Куди зникає ПДВ?

23 вересня 2015 р. | Автор/джерело: Лілія Гришко, DW
 26277

Бізнес скаржиться, що автоматичне відшкодування ПДВ в Україні відбувається вибірково. Фіскальна служба запевняє, що робить все можливе, аби повернути гроші компаніям, однак на всіх коштів не вистачає.

Міжнародні компанії, найбільші платники податків скаржаться на те, що Державна фіскальна служба України (ДФСУ) затягує відшкодування їм податку на додану вартість (ПДВ). "Ми ледь не щодня отримуємо скарги від компаній, які мають отримувати відшкодування ПДВ автоматично, адже відповідають всім критеріям, прописаним в Податковому кодексі", - каже виконавчий директор Європейської бізнес асоціації (ЄБА) Ганна Дерев’янко.

За її словами, у серпні до асоціації за захистом звернулася рекордна кількість компаній. "Була одна велика компанія , яка працює в регіонах, з проханням допомогти з відшкодуванням ПДВ. Оскільки через неповернення цього податку вони змушені звільнити 150 робітників, щоб втриматися на плаву, бо на гроші, які їм не повернула держава, вони розраховували", - наголошує Дерев’янко.

Публічний тиск допомагає

В Державній фіскальній службі запевняють, що намагаються вирішити проблему попри складну ситуацію з фінансами в країні. В прес-службі ДФСУ на запит Deutsche Welle повідомили, що відшкодування ПДВ порівняно із минулим роком зросло на понад 12 відсотків. Більше половини цієї суми (59 відсотків) повернено в автоматичному режимі.

Підприємствам з іноземним капіталом через систему автоматичного відшкодування ПДВ повернено більше – дві третини від загального обсягу поверненого податку.

Попри те, що суми виплат збільшуються, отримують назад свої гроші не всі, наголошують в Європейській бізнес асоціації. Там помітили тенденцію – щойно компанії починають публічно заявляти про свої проблеми з відшкодуванням ПДВ, податківці більш активно повертають кошти. Але ті компанії, які просто очікують своєї черги на повернення податку стикаються з додатковими податковими перевірками. "Ми увесь час отримували ПДВ автоматично. Маємо лист від ДФСУ, що наша компанія відповідає усім критеріям автоматичного відшкодування, але не отримали так гроші за липень. Тепер їду на зустріч до податківців, аби з’ясувати все", - розповів DW представник групи компанії "Ніко", поспішаючи на зустріч до Державної фіскальної служби. Цій компанії нині податківці повідомили про додаткову перевірку, аби вона й надалі могла отримувати ПДВ в автоматичному режимі.

"Напіватомат" через брак грошей

В ДФСУ офіційно зауважили, що повноваження податківців дозволяють їм проводити додаткові перевірки компаній для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ. Однак в Європейській бізнес асоціації такі додаткові перевірки пов’язують з нестачею фінансового ресурсу для виплати ПДВ.

Це неофіційно підтвердили DW і в Державній фіскальній службі України. Причина – міністерство фінансів встановило ліміт на бюджетне відшкодування ПДВ і податківці домагаються, аби обмеження були розширені. "У вересні за результатами нашої роботи за останні місяці Міністерство фінансів готове збільшити бюджетний розпис на відшкодування ПДВ", - повідомив на нещодавній прес-конференції голова Державної фіскальної служби Роман Насіров.

В ЄБА пропонують не чекати доки уряд шукатиме додаткові гроші для повернення ПДВ, а запровадити пропорційне відшкодування цього податку компаніям,які претендують на це без зайвих додаткових перевірок, але щоб автоматичний режим був збережений. "Ми дуже довго домагались запровадження автоматично режиму повернення ПДВ, аби в цьому було менше людського фактору і хочемо, аби автоматичний режим зберігся, а не так як зараз - ввели "напіватоматичне" відшкодування з додатковими первірками", - каже Ганна Дерев’янко.

За її словами, компанії розуміють , що державі важко зараз і грошей на всіх не вистачає, тому вони готові солідарно розподілити відповідальність і започаткувати пропорційне відшкодування ПДВ. Але головне, аби воно залишалося автоматичним, оскільки понадпланові перевірки – це час, який дорого коштує бізнесу.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі