СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Інший погляд”


Реорганізація прокуратури - не гарантія її “очищення”

2 липня 2015 р. | Автор/джерело: Наталія Соколовська, DW
 23545

Реформа прокуратури має “запуститись” найближчим часом. Однак у генпрокуратурі запевняють, що боротьба з корупцією вже розпочалась. Експерти ж виявляють тенденції, які можуть зашкодити “очищенню”.

Верховна Рада України на засіданні у четвер, 2 липня, має ухвалити законодавчі зміни, за якими в Україні нарешті розпочнеться втілення реформи прокуратури. Передбачаються, зокрема, реорганізація її структури, скорочення кадрів, конкурсні набори на вакантні посади та проведення тестування для працівників. Взагалі-то, нова редакція закону "Про прокуратуру" мала набути чинності ще у квітні, однак, як пояснили у генпрокуратурі, її відтермінували, аби якісно підготуватися до проведення реформи. Очікується, що оновлений закон про прокуратуру, який парламент ухвалив ще в жовтні минулого року, набуде чинності 15 липня цього року.

Боротьба з внутрішньою корупцією

Тим часом, ще до формального "запуску" реформи, заступник генерального прокурора України Давид Сакварелідзе запевняє, що процес боротьби з корупцією у системі органів прокуратури розпочався. Зокрема, кілька тижнів тому у ГПУ запрацював новий структурний підрозділ - генеральна інспекція, тобто управління з розслідування у кримінальних провадженнях стосовно працівників прокуратури та інформаційної безпеки. За його словами, за перші кілька тижнів роботи служба вже показала результати. "Затримано одного з міжрайонних прокурорів Полтавщини. Там йдеться про хабар. Служба ще про себе заявить", - запевнив він у коментарі DW.

Сакварелідзе також розповів, що у громадян є можливість анонімно повідомити в генпрокуратуру або прокуратури областей та міста Києва про факти корупції, скориставшись "телефоном довіри" або "скринькою електронної пошти довіри". "Надходить багато скарг. Ми їх розглядаємо, а потім вже реагуємо на них. Якщо є підстави та привід для відкриття кримінального провадження, то ми так і робимо. Декілька сотень таких звернень ми вже отримали. Наші працівники їх опрацьовують", - пояснив Сакварелідзе. Найбільше скарг, за його словами, надходить з прикордонних областей та економічно активних. "Скаржаться зазвичай на зловживання повноваженнями. Іноді просто не подобається позиція прокурора", - зазначив він.

Неефективна робота?

Утім, голова правління "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін переконує, що наразі генеральна інспекція не підтвердила своєї ефективності. "Я не бачу очевидних результатів. Якщо потрібна була генеральна інспекція для покарання районних прокурорів, то в ній не було жодного сенсу. На систему вона не має жодного впливу. Сподіваюсь, поки що", - пояснив Шабунін.

Водночас Сергій Ярошенко з Transparency International не радить робити поспішні оцінки. За його словами, часу пройшло надто мало "для оголошення об’єктивних висновків".

Втім, Шабунін сумнівається, що новий підрозділ ГПУ взагалі зможе відчутно вплинути на систему органів прокуратури, якщо "ловитиме місцевих прокурорів". "Ця інспекція має очищати не найнижчий рівень, а якраз найвищий. Краще посадити одного обласного прокурора чи заступника генпрокурора, ніж сто районних прокурорів. Чим вище фігуру ви саджаєте, тим сильніший сигнал посилаєте системі, що не можна красти", - зазначив він.

Ярошенко радить відмежувати орган, який займається виявленням випадків внутрішньої корупції у прокуратурі. "Мені - як адвокату та правозахиснику - вбачається за доцільне, що розслідуванням корупційних діянь прокурорів має займатися інший орган - Служба безпеки України або Національне антикорупційне бюро України", - зазначив він у коментарі DW.

Масштабна реформа

Давид Сакварелідзе у розмові з DW нагадав, що боротьба з корупцією включає в себе не лише діяльність служби генеральної інспекції. Паралельно, за його словами, потрібно втілювати реформу. "Найближчим часом будуть проведені конкурси, тестування для всіх працівників місцевого рівня та надана можливість всім бажаючим подаватися на посади керівників новостворених місцевих прокуратур та їхніх заступників", - зазначив він. За його словами, по всій Україні буде оголошено близько 700 вакантних посад. "Це почнеться з наступного місяця. Для реорганізації потрібно приблизно два місяці. До цього ми надамо всім час, щоб ознайомитися і підготуватися до тестів. Серпень буде завантажений", - обіцяє Сакварелідзе у коментарі DW.

На думку Віталія Шабуніна, даний закон не посприяє кадровому очищенню корумпованої структури. За його словами, реорганізація органів прокуратури необхідна, аби врятувати систему від повного колапсу. "Зараз ситуація така: закон вступає в дію, він має регулювати діяльність прокуратури. Але під ним немає реальних структур, оскільки вони досі не створені", - пояснює експерт. Шабунін сумнівається, що реорганізацію вдасться провести у найближчі місяці, оскільки це не вдалося зробити впродовж попередніх шести місяців. "У нас в країні не буде прокуратури, якщо не буде цього закону. Але це не панацея, це виправлення провалу попередньої реформи", - переконаний Шабунін.

Сергій Ярошенко з Transparency International налаштований більш оптимістично. Він висловив упевненість у тому, що прокуратуру в Україні найближчим часом буде реформовано. "Головне, не дозволити реформі перетворитися на імітацію шляхом внесення лише декоративних змін до засад діяльності органів прокуратури", - наголосив він.

Незалежність Антикорупційного бюро під загрозою?

Ухвалення змін до закону про прокуратуру може навпаки зашкодити процесу боротьби з корупцією, вважає Віталій Шабунін. За його словами, "під шумок" реорганізації у законі може бути змінений порядок призначення кадрів до складу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, що, на думку експерта, "вб’є незалежність Антикорупційного бюро". Як відомо, передбачається, що керівництво за всіма слідчими діями антикорупційного бюро здійснюватиме Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

"Зараз в законі прописано, що вона максимально незалежна. Вона лише де-юре перебуває в складі генпрокуратури, бо цього вимагається за Конституцією, але сама по собі вона є максимально незалежною", - пояснив Шабунін. Але пропоновані зміни можуть узалежнити новостворену антикорупційну прокуратуру, а відповідно і Антикорупційне бюро, від генерального прокурора. "Від процедури обрання керівника до впливу на слідчі дії закон перетворює незалежну антикорупційну прокуратуру у черговий, нікому не потрібний департамент прокуратури генеральної, яка показала свою тотальну неефективність у боротьбі з вищою посадовою корупцією", - пояснив Шабунін.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі