СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Історія”


2 жовтня – день народження особистого ворога Гітлера №1

2 жовтня 2009 р. | Автор/джерело: РІА “Новості”
 26796

Юрій Левітан - диктор, голос якого був рівносильний цілої дивізії.

95 років тому народився Юрій Борисович Левітан - легендарний диктор, голос якого знайомий кожному. Головний диктор "всіх радіостанцій Радянського Союзу" протягом десятиліть "озвучував" перших осіб держави, повідомляв мільйонам людей про епохальних події в країні. Голос Левітана до цього часу залишається еталонним для дикторів усього світу. Його як і раніше можна почути кожен рік, у день Перемоги.

Доля Левітана дивовижна. У його житті було кілька щасливих випадків, проте слави і вдячності мільйонів людей він зміг досягти, як і багато людей його епохи, працьовитістю і талантом.

Юрій Левітан народився 2 жовтня 1914 у Володимирі. Його батько працював кравцем, а мати займалася домашнім господарством. Від дядька Юрій Борисович перейняв любов до театру та поезії. Коли він співав, його було чути за кілька будинків, місцеві хлопчаки прозвали його за це Трубою. У школі Левітан брав участь практично у всіх театральних постановках. Викладачі одностайно пророкували йому майбутнє артиста. Однак коли восени 1931-го школа направила його до Державного інституту кіно, приймальній комісії він видався надто юним.

Навряд чи він міг припустити, що в майбутньому його голос буде так само упізнаватися, як образ головної кіноактриси Радянського Союзу Любові Орлової. Коли засмучений відмовою Левітан вже збирався повернутися додому, йому на очі трапилося оголошення про набір до групи радіодикторів.

Його прийняли, незважаючи на величезний конкурс і "волзьку говірку". Поселили Левітана в "музичній кімнаті", де зберігалися платівки, і дали час на те, щоб позбутися від говірки. Уроки з педагогом з техніки мови не пройшли дарма, з часом вимова у Левітана настільки покращилася, що помилок не могли знайти навіть найдопитливіші фахівці.

Юрбор

Дебют Левітана як диктора відбувся тільки через три роки - під час технічного нічного ефіру. Диктор по складах начитував повідомлення з газети "Правда", а стенографістки на місцях записували його слова.

За щасливим збігом саме в цю ніч біля радіоприймача опинився Сталін. Почувши голос Левітана, він негайно зажадав, щоб його доповідь на ХVII партійному з'їзді читав "диктор, який щойно передавав статті".

Наступного дня до студії привезли запечатаний пакет із сталінською промовою. Юрій Левітан, білий від хвилювання, читав текст протягом п'яти годин і не зробив жодної помилки. На наступний день дев'ятнадцятирічний юнак став головним диктором Радянського Союзу.

Відтепер він повинен був весь час звітувати перед керівництвом, де знаходиться, щоб у момент, коли з'явиться нова промова Сталіна, його могли розшукати.

Протягом наступних років Левітан повідомляв про введення в експлуатацію Дніпрогесу, про папанінців, переліт до Америки екіпажів Чкалова і Громова. Колеги та начальство шанобливо називали диктора Юрбор - від імені-по батькові Юрій Борисович.

«Перемога буде за нами»

Всупереч широко поширеній думці, перші повідомлення про початок війни з фашистською Німеччиною прочитав не Юрій Левітан, а міністр закордонних справ В'ячеслав Молотов. Левітан зачитав цей текст через деякий час.

«Наше діло праве. Ворог буде розбитий. Перемога буде за нами». Він говорив з такою впевненістю та силою, що ці слова як заклинання запам'ятали мільйони людей, які зібралися біля гучномовців в той фатальний день.

Протягом усіх років війни Левітан кожен день зачитував фронтові зведення та накази Верховного Головнокомандувача. Як писав згодом генерал Черняхівський, голос Левітана був рівносильний цілої дивізії.

По-своєму «оцінив» майстерність диктора Адольф Гітлер. Він оголосив Левітана своїм особистим ворогом № 1 і обіцяв «повісити, як тільки вермахт увійде до Москви». За голову першого диктора Радянського Союзу було обіцяно винагороду - 250 тисяч марок (за іншими відомостями – 100 тисяч). Під «номером 2» у Гітлера числився Сталін..

Восени 1941-го Левітана евакуювали до Свердловська. Вести мовлення зі столиці до цього часу стало технічно неможливо - всі підмосковні радіовежі були демонтовані, вони були хорошими орієнтирами для німецьких бомбардувальників. У Свердловську Левітан жив у бараку в умовах повної секретності. Інформація для випусків надходила по телефону, сигнал ретранслювали радіостанціями по всій країні, що завадило фашистам зафіксувати головний радіовузол. Інформацію про перебування диктора у Свердловську розсекретили лише через чверть століття.

Не визнали

Про те, який на вигляд головний диктор країни, знали одиниці. Щоб убезпечити Левітана, в роки війни розпускали помилкові чутки про його зовнішність. Ця обставина мало не завадила вимовити довгоочікувані для мільйонів людей слова - повідомлення про Перемогу.

Увечері Левітана викликали в Кремль і вручили текст наказу Верховного Головнокомандуючого про Перемогу над фашистською Німеччиною. Прочитати його належало через 35 хвилин. Ось як згадував про це сам Юрій Борисович: "Радіостудія, звідки велися такі передачі, знаходилася неподалік від Кремля, за будівлею ГУМу. Щоб потрапити туди, треба було перетнути Червону площу. Але перед нами - море людське. За допомогою міліції і солдатів взяли з боєм метрів п'ять, а далі - ніяк.

"Товариші, - кричу, - пропустіть, ми по справі!". А нам відповідають: "Які там справи! Зараз по радіо Левітан наказ про перемогу передасть, салют буде. Стійте, як усі, слухайте і дивіться!"

Нічого собі порада ... Але як бути? Якщо проб'ємося далі, в таке щільне оточення потрапимо, що не виберемося. І тут нас осінило: у Кремлі теж є радіостанція, треба читати звідти! Біжимо назад, пояснюємо ситуацію коменданту, і той дає команду охороні не зупиняти двох людей, що бігли кремлівськими коридорами. Ось і радіостанція. Зриваємо з пакету сургучну печатку, розкриваємо текст. На годиннику 21 година 55 хвилин. Говорить Москва. Фашистська Німеччина розгромлена ... "

Останнє зведення Радінформбюро Левітан зачитав 15 травня 1945. "Прийом полонених німецьких солдатів на всіх фронтах закінчений", - сказав він.

Легенда

Про смерть Сталіна, запуск першого штучного супутника Землі, політ Юрія Гагаріна і про інші історичні події країна теж дізналася з повідомлень, зачитаних Левітаном. На початку 70-х він несподівано перестав виходити в прямий ефір: керівництво визнало, що голос диктора, що оголошує про початок війни, асоціюється у населення з якимись надзвичайними подіями.

Тоді Левітан став вести репортажі з торжеств на Червоній площі, радіопрограми, озвучувати кінохроніку, читати дикторський текст до відомих кінофільмів.

Нерідко дикторові доводилося озвучувати секретні фільми про радянські військові розробки, що призначалися для перегляду у вузькому колі партійної номенклатури, військових чинів і працівників закритих НДІ.

Звання народного артиста СРСР він отримав лише у 1980 році.

Незважаючи на всенародне обожнювання і славу, в особистому житті Левітану не щастило. Він був одружений на випускниці Інституту іноземних мов. Однак через 11 років спільного життя дружина Юрія Борисовича, яку друзі називали Мадам Наказ, залишила його. Але Юрію Борисовичу вдалося зберегти з нею дружні стосунки. Останні роки він жив разом з донькою Наталкою і тещею Фаїною Львівною, що обожнювала свого зятя.

У 1983 році Юрій Левітан приїхав на зустріч з ветеранами війни на полі під Прохоровкою, де проходила колись Курська битва. Для ветеранів Великої Вітчизняної його голос був таким же святим, як пам'ять про минулі битви. Диктор не міг пропустити цю зустріч, незважаючи на стан здоров'я, що погіршився.

Під час виступу на мітингу Левітан відчув себе погано. Його серце не витримало, і в ніч на 4 серпня 1983 року його не стало...

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі