НОВИНИ

 Всі новини   Рубрики   “Політика” 


Німецький політолог розповів про вірогідні сценарії подій у трикутнику Україна-РФ-Захід

20:03, 20 березня 2018 р.  3156
Джерело: Укрінформ

Якщо президент РФ Владімір Путін після свого переобрання вирішить щільніше зайнятися внутрішніми соціально-економічними питаннями, ситуація на Донбасі може змінитися в позитивному напрямку.

Таку думку висловив в коментарі Укрінформу старший науковий співробітник Інституту євроатлантичного співробітництва в Києві Андреас Умланд.

"З Росією багато що залежатиме від того, які в Кремлі розставлять пріоритети. Якщо це будуть соціально-економічні питання, то Москва постарається добитися скасування або ослаблення санкцій", - сказав експерт.

Умланд зазначив, що для цього знадобиться змінити політику щодо Донбасу, і тут мова може якраз йти про місію ООН.

Але, з іншого боку, політолог не виключає і того, що може статися "дуже велика ескалація". Так, у разі якщо керченський міст не зможе вирішити транспортні та логістичні проблеми Криму, Росія може спробувати "пробити" наземний коридор на півострів.

"Це стало б апокаліптичним сценарієм", - вважає Умланд, який представив у вівторок у Берліні в Інституті Європейської політики (IEP) можливі сценарії розвитку України.

Але міжнародна обстановка змінюється, а з нею "ймовірність різних сценаріїв то збільшується, то зменшується, всі вони перебувають в постійному динамічному розвитку", зазначив Умланд.

Експерт, зокрема, з жалем констатував, що різко знизилася можливість реалізації сценарію створення східноєвропейського альянсу безпеки. Ключову роль в ньому повинна була б відігравати Польща, проте в світлі розвитку ситуації в самій цій країні, а також в польсько-українських відносинах, такий сценарій більше не виглядає ймовірним.

"Між тим, це був би найбільш природний альянс - союз держав, які бачать в Росії проблему і вважають російсько-український конфлікт саме тим, чим він є. Східноєвропейські країни (між Чорним і Балтійським морями) повинні бути більш солідарні одна з одною", - наголошує експерт.

З іншого боку, він звертає увагу на цілком вірогідну ймовірність більш тісного співробітництва між США і Україною на тлі "неймовірного напруження" між Росією і США. Умланд сподівається, що це виллється в більш істотну американську підтримку України, навіть якщо Вашингтон і не надасть Києву особливого статусу головного союзника серед країн - нечленів НАТО.

Іншими сценаріями, які змалював німецький експерт, є членство в НАТО; членство в ЄС; триваюче перебування в нинішній геополітичній "сірій зоні" Європи; велика угода між Заходом і Росією.

Росія, переконаний Умланд, зацікавлена в існуванні "сірої зони", де немає сильних акторів, де панує обстановка невизначеності і невпевненості.

Угода з Заходом, що передбачає визнання наявності російських інтересів у Східній Європі, можлива, і вона була б прийнята Кремлем. Однак на Заході, хоча ця ідея і популярна серед багатьох політиків, вже почали розуміти, що ніякі домовленості для Москви ролі не грають, тому сумніватимуться в доцільності ще однієї.

Говорячи про перспективу членства в НАТО, Умланд визнав, що поки будуть територіальні суперечки з Росією (до речі, це стосується також Грузії і Молдови), знайдеться хоча б одна країна, яка буде проти.

Що ж стосується членства в ЄС, то Умланд вважає, що Угода про асоціацію є, по суті, інтеграційною угодою. «Хоча вона й не обіцяє членства, де-факто готує країни до вступу. І коли вони (Україна, Грузія і Молдова - ред.) її реалізують, вони можуть дуже швидко вступити в ЄС; Євросоюз просто не зможе сказати "ні", - каже німецький експерт.


 Повна версія


 
 Facebook
 Коментарі